Categories Menu
Indie – Informacje praktyczne

Indie – Informacje praktyczne

 

Jak przygotować się do wyjazdu na indyjskie wyprawy – Informacje Praktyczne

 

Waluta:
Walutą lokalną na terenie Indii jest rupia indyjska, natomiast walutą obowiązującą w Nepalu jest rupia nepalska. Nepalska rupia w stosunku do indyjskiej jest słabsza. W obydwóch krajach można posługiwać się inną walutą niż lokalna, najbardziej powszechny na terenie Azji jest nadal dolar amerykański. Ważne jest, żeby na wyjazd do Indii (do Nepalu również), przygotować dolary z tzw. „dużą głową”, czyli te drukowane po 1996 roku. Na miejscu po prostu nie chcą przyjmować starszych banknotów.
Aktualne kursy walut najłatwiej sprawdzić na stronie NBP: www.money.pl

 

Temperatury:
Wyjazdy do Indii organizowane są w terminach od września do kwietnia. Jest to okres pory suchej.
W Indiach Północnych najchłodniej jest na przełomie grudnia i stycznia, gdy temperatura w dzień spada do kilkunastu, a w nocy do kilku stopni. Od połowy stycznia temperatura zaczyna stopniowo wzrastać.
W tym samym okresie w Nepalu temperatura po zachodzie słońca potrafi spaść do zaledwie paru stopni powyżej 0. Przede wszystkim na terenie Nagarkot, czyli na wysokości ok. 2 tyś. m.n.p.m., noce i poranki bywają bardzo chłodne. Warto więc wybierając się na wycieczkę w tym okresie zabrać ciepłą kurtkę, gruby polar, oczywiście długie spodnie i zakryte buty, oraz ciepłą piżamę. Dla własnego komfortu można też zapakować lekki śpiwór. Pokoje hotelowe na terenie Nepalu w większości są ogrzewane dmuchawami, jednak nawiew działa jedynie, gdy jest dostawa prądu, w momencie, gdy hotel działa na generatorze klimatyzatory są nieaktywne.
Na trasie „INR – kolory pustynnych miast” w okresie zimowym ciepłe ubrania należy przygotować przede wszystkim na noc, którą zamierzamy spędzić na pustyni.
W Indiach Południowych niezależnie od pory roku jest zawsze ponad 30 st. Celsjusza.
Szczegółowy serwis pogodowy dostępny w języku polskim: www.pogoda.wp.pl

 

Odzież:
Na terenie Indii, jak i również w Nepalu należy ubierać się dość skromnie. Szczególnie panie powinny raczej nosić ubrania zakrywające ciało, przede wszystkim spódnice bądź spodenki zdecydowanie za kolano. Warto mieć ze sobą chustę, którą w każdym momencie dodatkowo można się okryć, na przykład wchodząc do świątyni.
Ze względu na dość intensywny charakter wycieczek preferowany jest strój sportowy. Wygodne sportowe obuwie, koniecznie na płaskim obcasie (!!!). Warto mieć zarówno zakryte buty, jak i sandały. Proszę koniecznie pamiętać o klapkach pod prysznic.
Warto też pamiętać o jakiejś formie ochrony głowy przed słońcem, mile widziane kapelusze, czapeczki z daszkiem, chustki. Okulary słoneczne są absolutnie niezbędne. Proszę pamiętać o zapakowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

 

Leki i szczepienia:
Wyjazdy do wielu krajów wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na choroby zakaźne. Szczepienia ochronne stanowią jeden z najbardziej skutecznych środków profilaktyki chorób zakaźnych. Przy wyjeździe do Indii i Nepalu nie ma szczepień obowiązkowych, są jedynie zalecane. Osoby często podróżujące powinny się profilaktycznie zaszczepić przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu A i B, na tężec, dur brzuszny oraz polio.
Pełna lista szczepień na www.szczepienia.pl, można też zasięgnąć porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W podróż warto zabrać różnego rodzaju środki przeciw komarom – w sztyftach, sprayach, kremach. Zaopatrzenie się w farmakologię antymalaryczną zależne jest od terminu i dokładnego miejsca podróży po Indiach.
Do bagażu dopakować należy leki przeciw zaburzeniom żołądka, środki przeciwbólowe, plastry, bandaż.

 

Sprzęt dodatkowy:
Z dodatkowych instrumentów może przydać się latarka. Wieczorami na ulicach Azji panuje półmrok, więc latarka przyda się by oświetlić sobie drogę.
Kontakty w Indiach i w Nepalu są takie same jak u nas, nie trzeba więc zaopatrywać się w konwektory.
Nie we wszystkich hotelowych łazienkach są suszarki do włosów.
W niektórych hotelach jest basen.
W Indiach i w Nepalu są bankomaty.
Najważniejsze jednak, żebyście pamiętali Państwo o paszporcie z aktualną wizą wjazdu do Indii. W przypadku wycieczki Indie-Nepal zabrać też należy jedno zdjęcie oraz 25$ na zakup nepalskiej wizy, co uczynimy bezpośrednio na lotnisku w Katmandu.